Stanislav Slovák – realitní specialista

ČLÁNEK Z BLOGU

POZOR NA ZMĚNU VYUŽITÍ VAŠEHO STAVEBNÍHO POZEMKU

9.11.2024

Pokud jste vlastníkem stavebního pozemku, který ale tímto způsobem nevyužíváte, může být jeho způsob využití změněn, aniž byste za to získali finanční odškodné.

Z nestavebního na stavební nebo naopak

Protože poptávka po vlastním bydlení stále roste a čím dál více lidí touží po domečku se zahradou, může se stát, že obec povolí změnu využití vybraného pozemku a z nestavebního pozemku se rázem stane stavební. Tuto běžnou praxi už zná téměř kdekdo, ale jen málokdo ví, že to stejné může obec za určitých podmínek provést i naopak. V některých případech mohou být majitelé za tuto změnu odškodněni, v jiných ale nedostanou ani korunu.

Jak probíhá změna způsobu využití daného pozemku

Každé obci přísluší určitá míra pravomocí, díky nimž může rozhodovat o tom, jak se bude její území dále rozvíjet. V územním plánování se vždy stanovují základní podmínky pro využití jednotlivých pozemků a nemovitostínáležející pod správu obce, a na základě územního plánu se dále rozhoduje, kde je možné stavět či nikoli.

Změna způsobu využití daného pozemku z nestavebního na stavební pak většinou probíhá na žádost jeho majitele, popř. jiného subjektu, na jejímž základě správní orgán celou záležitost projedná, vyhodnotí a před další změnou územního plánu, ke které dochází nepravidelně obvykle každých pár let, vydá rozhodnutí. Ke změně stavebního pozemku na nestavební ale může dojít i bez výslovné žádosti jeho majitele.

Kdy může obec změnit způsob využití pozemku

Ke změně způsobu využití pozemku dochází na základě předložené žádosti, jak už bylo zmíněno výše, nebo v důsledku potřeby uspokojit poptávku po stavebních parcelách či vlivem dalších faktorů, které mají vliv na územní plánovaní a rozvoj obce. Aniž by o změnu využití pozemku sami majitelé či jiné subjekty požádali, může obec způsob jeho využití změnit a ze stavebního pozemku udělat nestavební, pokud jej majitelé k tomuto účelu dlouhodobě nevyužívají.

Přestože tuto změnu umožňoval už starý stavební zákon, aktualizace nového stavebního zákona, která vstoupila v platnost ke dni 1. 7. 2024, dbá na to, aby byl celý proces této změny transparentní a dotčené subjekty se k němu mohli po celou dobu vyjádřit. Přesto by se měl nově celý proces rozhodování o změně územního plánování značně urychlit a nevyužívané stavební pozemky by ztrátou svého statusu měly uvolnit místo, aby mohly být obytné plochy rozšířeny do jiných částí obce.

Kdy je možné získat odškodné za změnu způsobu využití pozemku

Jelikož se cena pozemku, jehož status byl změněn na nestavební, dramaticky sníží, přísluší jeho majitelům za tuto změnu přiměřená peněžní náhrada spočívající ve výši nákladů vynaložených na přípravu výstavby (koupě pozemku, projektová příprava výstavby) nebo za snížení hodnoty pozemku. Toto odškodné si ale mohou dotčení majitelé nárokovat pouze po omezenou dobu.

Podle platného stavebního zákona totiž náhrada oprávněné osobě nenáleží, pokud došlo ke zrušení nebo významnému omezení zastavitelnosti dotčeného pozemku na základě předloženého návrhu nebo po uplynutí 5 let od doby, kdy nabyla účinnost územně plánovací dokumentaci, která zastavění dotčeného pozemku k tomuto účelu umožnila.

Kdy už není možné způsob využití pozemku změnit?

Ani obec nebo jiný nadřazený správní orgán nemůže svévolně měnit způsob využití pozemku. Jakmile jednou vlastník pozemku získá pravomocné územní rozhodnutí, které mu umožňuje na pozemku umístit svůj stavební záměr, žádná případná pozdější změna se jej nemůže dotknout a o právo stavět jej tak v budoucnu již nikdo nepřipraví. Každá obec by navíc měla sama stanovit pravidla pro změnu způsobu využití pozemku, aby byla pro všechny rovná a srozumitelná, a nikoho svým jednáním nediskriminovala.

Jak můžete sami předejít nežádoucí změně ve způsobu využití pozemku

Abyste do budoucna o právo stavět na svém pozemku nepřišli, měli byste pravidelně kontrolovat nejen územní plán, popřípadě si ověřit, jak dlouho je váš pozemek považován za stavební, a jestli je tímto způsoben využíván, ale také sledovat oznámení vyvěšená na úřední desce, protože má obec povinnost o každém řízení, které se může dotknout vlastnických práv, informovat veřejně na všech dostupných místech a portálech.

Dalším způsobem, jak si i nadále zachovat právo na pozemku stavět, je zažádat si o pravomocné územní rozhodnutí, které povolí na pozemku realizaci zamýšlené stavby. S tím se ale mohou pojit nemalé náklady na projektovou dokumentaci a další výdaje, které vám v případě, že se rozhodnete svůj stavební záměr nakonec nezrealizovat, nikdo nezaplatí.

Pokud máte jakékoliv dotazy určitě mě kontaktujte. 

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Jméno
Přejít nahoru